از بین بردن برجستگی وچروک قالی

چروک قالی

از بین بردن برجستگی وچروک قالی |قالیشویی قدس مشهد

چروک قالی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از شستشو فرش ، قالی یا موکت شما دارای برجستگی ها و برآمدگی هایی باشد ما در این مقاله قصد داریم شما را با راههای ازبین بردن برجستگی و چروک قالی آشنا کنیم.

دراول این را بدانید که هیچ قالیشویی از قویترین تا ضعیف ترین قصد خراب کردن فرش شما را ندارد و چروک شما از عمد انجام نمیشود و بعضی از این چروک ها به دلیل شسته شدن آهار اولیه فرش میباشد مانند لباس که بعد از شستشو چروک میشود .

بسیاری از عوام از جمله نوع جنس الیاف قالی و فصل شستو ، میتواند در بوجود آمدن این چروک ها موثر باشد.

معمولا فرشها با عوامل حرارت و جریان هوا خشک میشوند ،

 • فصل تابستان معمولا در محیط باز و زیر تابش خورشید فرش خشک میشود ، این فصل بهترین فصل شستشو میباشد .فرش معمولا بر روی سنگ ریزه و سطح صاف خشک میشود و کمترین حالت چین و چرک را به خود میگیرد و تنها برجستگی های بسیار کم از سنگ ریزه ها و چین ابتدای ریشه را به خود میگیرد.این چروک ها به راحتی برطرف میشود.البته باز هم جنس فرش موثر است .
 • فصل های سرد فرشها باید داخل گرمخانه برده شود و با فن و هیتر، دما و جریان هوا از میان فرشها عبور داده شود . در این حالت ها فرش ها بر روی میله آویزان میشوند(البته قالیشویی قدس با روکشدار کردن میله های فلزی توسط لوله های پولیکای ضخیم و قطور این مشکل را بسیار کم کرده است) ،اینجا همان جایی است که جنس فرش تعیین میکند فرش ردی از میله را به خود میگیرد یا خیر.

چه فرشهایی بیشتر در خطر شکستگی و چین خوردگی میباشد

 1. فرشهای خشک و با قدرت انعطاف پایین
 2. فرشهای دارای الیاف غیر پنبه ای و پلاستیکی( اگر توجه کنید فرش دستباف هیچ موقع بعد از شستشو نمیشکند چون کاملا پنبه ای است)
 3. فرشهای که بافت سفت و تراکم نسبت به بافت نامناسبی دارند.
 4. فرشهایی که برای مراتب بسیار زیاد شستشه شده اند و هیچگونه آهار و استحکامی ندارند.

چه فرشهایی کمتر میشکنند یا اصلا هیچ تا و چینی به خود نمیگیرد

 1. فرشهای دستباف
 2. قالی و قالیچه های که از الیاف مرغوب و پنبه ای بافته شده شده اند
 3. فرشهای تراکم و شانه مناسب و نرم(۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ فرشی که ،در صورتی که الیاف با درصد بالای پنبه باشد ،بسیار خوب برای شستشوهای مکرر میباشد.

راههای از بین بردن چین و چروک و برآمدگی در قالی ها:

چروک های کم که بعد از شستو بسیار عادی است فرشهای نازک و کم ضخامت این چروک ها را دارند و با پهن کردن آن در زمان بسیار کوتاهی برطرف میشود( این زمان نسبت به ضخامت و میزان تردد بر روی فرش متفاوت است)

معمولا چین بعد از فرم خشک شدن و از بین رفتن آهار اولیه فرش بوجود میآید و ما برای از بین بردن آن ها باید دوباره شرایط خشک شدن در حالت دلخواه را بوجود آوریم.

انواع آن:

 • موج موج شدن:

موج دار شدن معمولا برای فرشهای با تراکم پایین و بافت شل بوجود میآید .کناره های شیرازه فرش (معمولا کناره ها با ضخامت پایین )

از بین بردن برجستگی وچروک قالی:با استفاده از چسب های قالی و یا ترمز های فرش ، فرش را در حالت کاملا کشیده و صاف بر روی سطح قرار دهید معمولا ۲ ترمز در ابتدا و ۲ ترمز در انتها با گذشت زمان و را رفتن بر روی فرش بر طرف میشود.

 

 

 • برآمدگی وسط فرش :  یکیاز رایج ترین حالتها است و از همه حالت ها سخت تر بر طرف میشود معمولا برای فرش های تراکم نامناسب با الیاف درصد پایین پنبه ای بود می آید در زمستان ها و ایام نوروز هم چون در گم خانه ها با تعداد بالای فرش خشک میشود این مشکل بیشتر میباشد.

طریقه برطرف کردن و کم کردن آن: باید شرایط جدید خشک شدن را برای آن به حالت جدید بوجود آورید.
 1. بااستفاده از بخار شوهای خانگی به ارامی قسمت شکستگی را از پشت قالی بخار شو کنید در صورتی که بخار شو ندارید با ستفاده از اب جوش و یک دستمال پشت فرش را مرطوب کنید تا بافت فرش نرم و قابل انعطاف شود در این حالت چند را وجود دارد
 2.  گذاشتن جسمی سنگین با base مسطح.
 3. لول کردن فرش که البته دو حالت لول کردن موجود است به حالت معمولی و حالت برعکس یا معکوس. معمولا باید لول بودن فرش برای مدت چند روز باشد تا بافت در همینه حالت کشیده و لول شده خشک شود . اگر فرش لوله شده را در نزدیکی بخاری یا زیر تابش آفتاب بگذارید خیلی بهتر است.   این کار ممکن است با یک بار به ثمر ننشیند و این عمل را ممکن بعضی وقتها چند بار انجام دهید.در هنگام لول برای این که لول فرش باز نشود میتوانید با ریسمان آن را محکم ببندید.

 

 • شکستگی ابتدای ریشه داخل لول فرش:بامرطوب کردن و لول برعکس برطرف میشود

 • چروک کلی قالی: بسیار ساده فقط باید روی آن را بروید با مرور زمان و بسته به جنس فرش برطرف میشود

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *