‎چگونه فرش خودرا تمیز کنیم؟

راهنمای نظافت فرش در منزل

فرش تمیز هم برای ظاهر خانه شما و هم برای سلامتی افرادی که در آن زندگی می کنند مهم است. لکه ها و فرش لکه دار می توانند از فضای زشت و زننده ای را ایجاد کنند ، و همچنین آلودگی و گرد و غبار می توانند در مشکلات تنفسی نقش داشته باشند. بسته به ماهیت و مکان زندگی ، روش های مختلفی برای تمیز کردن فرش وجود دارد.

جارو کردن

اتاق را از هرگونه شی و وسیله خالی کنید. هر اسباب بازی ، کاغذ یا اشیاء دیگری را که مانع عبور جاروبرقی می شود ، از سر راه کنار بزنید موارد کوچک مانند سکه ها را که ممکن است به مکانیسم جارو برقی آسیب می رساند را جمع اوری کنید به یاد داشته باشید که زیر مبلمان نگاه کنید ابتدا پرده ، مبلمان ، پنجره وپایه های پایه را گرد گیری کنید.

سر جارو برقی برای تمیز کردن مناطقی که دسترسیشان سخت است استفاده کنید. لبه های فرش وپایه ای مبل اغلب غبار جمع می کنند که ابتدا باید از بین بروند.
در صورت عدم امکان جابجایی مبلمان ، ازنازل باریک استفاده کنید تا به زیر نیمکتها و سایر قسمت ها برسید تا گرد و غبار را از بین ببرید.

ابتدا کل اتاق را به جلو و عقب جارو کنید ، سپس این روند را از چپ به راست تکرار کنید. الیاف فرش به طور معمول پیچ خورده هستند و با طی کردن هر دو جهت می توانید از تمیز شدن گرد و غبار اطمینان حاصل کنید.
در صورت داشتن حیوانات خانگی ، این روش میتواند کمک کننده باشد زیرا باعث رفع لک و مو می شود.

به طور مرتب از جارو برقی استفاده کنید. به طور کلی ، توصیه می شود حداقل یک بار در هفته از جارو برقی استفاده شود.

لکه گیری قالی

۱-از یک پارچه سفید تمیز استفاده کنید. پارچه هایی که دارای الگوی هستند یا رنگ آمیزی شده اند ، ممکن است رنگ را به فرش شما منتقل کنند .حوله های کاغذی که الگویی ندارند نیز ممکن است یک راه حل مناسب باشد.

ابتدا با پارچه ای تمیز و سفید ، لکه های تازه را خشک کنید. هنگام پاک کردن لکه باقی مانده پس از لکه دار شدن از یک پارچه سفید تمیز اضافی استفاده کنید.

 از برس های زبر استفاده نکنید زیرا این می تواند به الیاف فرش آسیب برساند. این روش تمیز کردن برای لکه هایی است که تازه هستند و نمیتوان از اآن به عنوان یک روش دائمی استفاده کرد.

۲-پاک کننده مناسب فرش را انتخاب کنید. انواع مواد شوینده فرش در دسترس است. آنها به طور معمول در بطری های اسپری دار یا قوطی قرار می گیرند تا نظافت لکه ها آسان تر شود. در حالی که لکه گیر چند منظوره هم برای انتخاب وجود دارد ، ثبل از استفاده حتما برچسب پشت محصول را بخوانید تا مشخص شود آیا این پاک کننده خاص برای لکه و نوع فرش مناسب است یا خیر.
به خاطر داشته باشید که اگر با یک لکه خون تازه سر و کار دارید ، آن را با آب سرد یا پراکسید هیدروژن از بین ببرید و از آب گرم استفاده نکنید ، زیرا این لکه را پخش می کند. برای لکه خشک ابتدا با پراکسید هیدروژن لکه خون را نم دار و با یک ماده شوینده بر پایه آنزیم با دستمال پاک کنید.

برای ادرار حیوان خانگی ، از یک پاک کننده مبتنی بر آنزیم استفاده کنید که به طور خاص برای این نوع لکه ها طراحی شده است. اگر قادر به یافتن چنین پاک کننده ای نیستید ، لکه های تازه را با محلول آمونیاک و به دنبال آن یک ماده شوینده و آب گرم لکه گیری کنید. لکه های پخش شده را می توان با یک ۱/۳ سرکه در محلول آب از بین برد.

۳-محصول تمیز کننده را روی یک قسمت کوچک از فرش تست کنید. با رعایت دستورالعمل های موجود در پشت محصول ، آن را در گوشه ای از فرش با احتیاط امتحان کنید. ممکن است برخی از محصولات برای فرش شما نامناسب باشند ، بنابراین بهتر است ابتدا آن را تست کنید.

این آزمایش را روی خود لکه انجام ندهید. اول هدف آن است که به فرش آسیبی نرسد اگر رنگی از فرش شما خراب شده یا خود تمیز کننده لکه ای را تمیزنکرد محصول دیگری را امتحان کنید.

۴-منطقه کثیف را نم دار کنید. مقدار کمی از شوینده را روی پارچه تمیز و سفید بمالید و لکه را به آرامی نم دار کنید. از شوینده کافی برای رفع لکه استفاده کنید با دقت تمامی مواد از روی فرش تمیز شود اگر از محلول در فرش باقی بماند ، باعث جذب خاک و لکه بزرگتر از گذشته می شود. از فشار زیاد به فرش خودداری کنید فشار زیاد یا مالش شدید می تواند لکه را عمق بیشتری بخشد.

۵-فرش را بشویید. با استفاده از یک پارچه و آب تازه تمیز ، محلول باقی مانده را از فرش بزدایید فرش را با آب.

خیس نکنید زیرا ممکن است در پود زیر آن جذب شود و منجر به ایجاد مشکلات پوسیدگی و بوی بد و کپک شود. بگذارید منطقه کاملاً خشک شود. اگر لکه بزرگی است یا از مقدار زیادی آب استفاده کرده اید ، از خشک کن مخصوص فرش را در کنار فرش استفاده کنید تا سریعتر خشک شود.

شامپو کردن فرش

۱-اتاق را برای تمیز کردن آماده کنید. در صورت امکان ، تمام مبلمان را بردارید. در مورد وسایل سنگین که نمی توانند از جابجا شوند، پلاستیک را زیر پایه های آنها قرار دهید تا در برابر صدمه در برابر آب محافظت شود.

اگر پلاستیک در دسترس نیست ، مربع های فویل آلومینیومی را برش داده و در زیر پای مبلمان بکشید.

شامپو فرش گاهی اوقات ” بخارشور” نامیده می شود. با این حال ، این یک اشتباه است زیرا این ماشین ها در واقع از آب گرم و مواد شوینده استفاده می کنند نه بخار.

۲-استراتژی خروج خود را با دقت برنامه ریزی کنید. پس از تمیز کردن فرش ، هیچ کس نباید روی آن قدم بزند تا خشک شود. مراقب باشید خود را در گوشه ای محصور نکنید! از منطقه دورتر از درب شروع کنید و راه خود را به بیرون بیابید.

۳-محلول را طبق دستورالعمل های موجود در پشت محصول آماده کنید. به همان مقدار پیشنهاد شده ار محلول استفاده شود نه بیشتر بلکه کمتر زیرا می تواند به دستگاه و فرش شما آسیب برساند. بعضی از متخصصان در واقع توصیه می کنند از مواد شوینده کمی کمتر از آنچه روی مخصول درج شده است استفاده کنید.

۴-کفش های خود را در آورید. فرش مرطوب باعث جذب آلودگی بیشتر می شود و در صورت تمیز نکردن کفش ها و جوراب های کثیف ،زحمت شما بی نتیجه میماند. جوراب تمیز بپوشید یا کیسه های پلاستیکی را روی پاها یا کفش های خود قرار دهید. چکمه های مخصوص نیز وجود دارد که می توانید هنگام تمیز کردن روی کفش قرار دهید.
• بعضی از مواد شوینده ممکن است بعد از استفاده برای پوست بدن مضر باشند. به همین دلیل پابرهنه توصیه نمی شود.

۵- برای آب اضافی از جارو برقی استفاده شود .در صورت امکان با جارو برقی مخصوص آب تا حد امکان آب سطح فرش را بردارید زیرا اگه آب زیاد در فرش بماند باعث کپک و پوسیدگی میشود.

۶-ایجاد تهویه مناسب .توصیه میشود تهویه مناسب را ایجاد کنید با باز کردن در و پنجره و همچنین استفاده از پنکه یا در فصل گرم استفاده از بخاری و فن. بعداز خشک شدن پلاستیک ها و فویل ها را از زیر پایه های مبل و تخت بردارید.

۷-دوباره فرآیند تمیز کردن را تکرار کنید . اگر حس کردید بعد از خشک شدن فرش هنوز مواد شوینده در تار و پود فرش باقی مانده است برای از بین بردن کامل آن ، مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه و آب روند تمیز کردن را تکرار کنید. چون ماندن مواد در فرش باعث جذب بیشتر گرد و خاک می شود.

سرکه به از بین بردن هرگونه باقیمانده مواد شوینده کمک می کند.

توصیه می شود فرش هایی که در مناطق پر رفت و آمد قرار دارند دو بار در سال شامپو شوند ، همجنین فرش های با رنگ روشن تر آگاهی از عواملی که ایجاد کثیفی میکندوجلوگیری از آن.

۱-مواد چسبنده را از فرش خود دور نگه دارید. تمیز کردن منسوجات ، مانند فرش ، در مقایسه با سطوح سخت مانند کاشی ، بسیار دشوارتر است. . تا حد ممکن غذا و آشامیدنی را در مناطق غیر فرش بگذارید.

۲-از قدم زدن روی فرش با کفش جدا خودداری شود. در بسیاری از کشورها ، مانند ایران، کانادا و ژاپن ، مرسوم است که هنگام ورود به خانه ، کفش های خود را در می اورند. این عمل به راحتی از ورود آلودگی ها به داخل خانه جلوگیری میکند.

۳- حیوان خانگی خود را آموزش دهید. اطمینان حاصل کنید که گربه ، سگ یا حیوان کوچک دیگر هیچ گونه “آلودگی” روی فرش شما ندارد.

۴.-هر لکه تا تازه است راحت تر برطرف میشود. به محض اینکه هر گونه لکه روی قالی شما ایجاد شد بدون درنگ با پاک کننده مخصوصش آن را برطرف کنید چون لکه ای که کهنه شود دیر تر برطرف مبشود و شاید دائمی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *